Skip links

Evden Eve Nakliyede Bitki Taşıma

Evden Eve Nakliyede Bitki Taşıma

Taşınma işlemi bazen zorlu ve ciddi bir sürece dönüşebilir. Çok bitkisi ve saksısı olan kişilerdenseniz bu yazımız tam size göre. Bitkiler hem doğada, hem de evlerimizde ve ofislerimizde bizlere harika bir manzara sunar. Özellikle de orkide, sıklamen ve barış çiçeği gibi kapalı ortam çiçekleri, uzun yıllar yaşamını sürdürür. Ancak taşınırken bitkilerinizin zarar göreceğini düşünebilirsiniz. Özellikle de daha önce bağcılar evden eve nakliye firmaları ile çalıştıysanız bu korkunuz kesinlikle yersiz değildir. Bağcılar evden eve nakliyat firması olarak, her eşyanız gibi bitkilerinizi de özenle taşırız.

Bitkileri Taşınmadan Önce Nakliyeye Hazırlamak

Evden eve nakliyede bitki taşıma öncelikle taşınma işlemi gerçekleşmeden önce bitkileri buna hazırlamak gerekecektir. Bunun için birkaç gün öncesinde bitkinizi hafifçe sulayabilirsiniz. Örneğin bir saksı orkide için yalnızca 1 çay bardağı yeterli olacaktır. Çünkü taşınma esnasında bitki toprağının çok sulu ya da kuru olması, bitkiye zarar verebilir. Eğer taşınmasını istediğiniz bitki eğer büyük, ağaçsı bir bitki ise bunu önceden tarafımıza bildirmelisiniz. Böylelikle daha donanımlı araçlarımız ile gelir ve bitkilerinizin güvenle taşınmasını sağlarız.

Kısacası taşınma öncesi bitkilerinizi paketleme aşamalarınız şöyle olmalıdır,

  • Bitki çok az sulanır ve toprağının hafif nemli olması sağlanır,
  • Bir poşet ile saksının, bitki köküne zarar verilmeden dibinden bağlanır,
  • Gerekli olması durumunda plastik kepçeler ile takviye alın,
  • Birkaç uzun çitayı saksıya bantlayın.

Şehir Dışı Nakliyesi Yapılan Bitkiler İçin Kutulama

Gerekli önlemler alındıktan sonra bitkinin nakliyesi için bir kutuya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak şehir dışı, uzun bağcılar evden eve nakliyat firmalarının yaptığı işlemlerde bitki nefessiz kalabilir. Bu da bitkinin solmasına, hatta ölmesine yol açabilir. Bu nedenle bitkinin içine koyulduğu kutunun tepesine ve yanlarına birkaç tane delik açılmalıdır. Bu sayede bitkiniz yol boyunca nefes alabilecektir.

Son aşama olarak varılan noktada ilk olarak çiçeklerinizin ve bitkilerinizin kutularından çıkarılmasını söyleyin. Çünkü bağcılar evden eve nakliyat fiyatları bitkilerinize yeterli özeni gösterecek şekilde belirlenir. Kutularından çıkarılan bitkilerinize biraz daha su vermeli ve eğer azalmış ise topraklarını tamamlamalısınız. Ancak bazı bitkilerin ortam değişikliğinden kaynaklı daha solgun, daha bitkin ve buruşuk görünebileceğini unutmamalısınız. Bunun için bitkinize zaman tanıyabilirsiniz.